— Та зараз вже все добре. О 8 годині електрику вже включили, зараз 11:39 вона є – і знаємо що о 12 вимкнуть та о 16:25 знову включать, — каже грибовод Ірина Любар, ферма «Навіка». – Коли не було графіка був хаос. А зараз все за графіком, нормально працюємо.В Україні продовжують планово виключати електроенергію – але грибоводи навчаються ефективно працювати за таких обставин. УМДІС дізнався як.
Ірина Любар розробила для своєї ферми «Схему енерговикористання виробництва». Як багато українських ферм – під час виключення світла господарство переходить на генератор.
-Перший тиждень відключень мали проблему що всі бігають, дзвонять мені. А я ще я не електрик, — пригадує Ірина. – Бо не знають що підключати в першу чергу і що робити.
Тому власники ферми «Навіка» розписали таблицю з усім обладнанням і потужністю яку вони вимагають. Зробили колонку з інформацією що є критичним для роботи. Коли відключають світло – працівники підключають обладнання в тій послідовності яка є оптимальною. Технолог за 5 хвилин за цією схемою проставляє які камери одразу потрібно підключити. Може миттєво побачити яка це буде загальна потужність, чи можуть дозволити собі ввімкнути ще додаткове обладнання не перевантаживши генератор. За такою схемою дуже легко розподілити потужність генератора.
-Якщо у вас є можливість — краще залучити електрика до створення такої схеми. Бо може бути так що прилад вимагає 2 Кв але для підключення 3 кВ – він має вам про це сказати, тоді зможете все врахувати і не перевантажити генератор. З нашого досвіду краще залишати 3-5 кВ потужності невикористаними – про всяк випадок та просто щоб не зношувався генератор, бо це дороге задоволення, — радить Ірина Любар.
Ірина розробила не тільки схему використання електрики – а й алгоритм дій в критичних ситуаціях вимкнення світла. Для цього подивилась які ситуації викликають найбільше хаосу. Прописала для кожного працівника що йому робити. Наприклад, як бригадир має виводити збирачів з камер без світла. Це дуже оптимізувало реакцію в кризових моментах.
Для інформації: округлюючи, генератор на 35-40 кВт грибній фермі обійдеться в 450 000 – 500 000 гривень. За нашими даними якщо брати його в оренду – вартість на місяць буде до 20 000 гривень.
Нагадуємо що в четвер 22 грудня о 11:00 агентство УМДІС разом з постачальником сонячних панелей Atmosfera проводить вебінар про встановлення і ціни сонячних панелей для грибної ферми.
Тут більше інформації про сонячні електростанції:
https://www.umdis.org/enerhiia-sontsia-efektyvno-pratsiuie-na-hrybnykh-fermakh/
Тут програма вебінара:
А тут можна зареєструватися для участі щоб отримати посилання коли форум почнеться: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc5F4RJ3HlDq9s7NlbE0gbto7WBy-UOEZOvmTtL3FzDI8p2ng/viewform