Найпопулярнішою тарою для збору шампіньйонів є цитрусові ящики. Якщо раніше поставки цитрусових здійснювалися водним транспортом, кораблями, поромами у величезній кількості, то зараз цитрусові в Україну завозять наземним транспортом – фурами.В зв’язку з цим ми спостерігаємо зростання собівартості цитрусових, майже в 3 рази, та відповідно зниження попиту на них, що також пов’язано з низькою купівельною спроможністю українців. Як результат ми бачимо зменшення поставок цитрусових, що призводить до дефіциту цитрусових ящиків на грибному ринку.
Україна у січні-серпні 2022 року імпортувала фруктів та горіхів на 16% менше відповідного показника 2021 року. Про це йдеться в повідомленні «Інституту аграрної економіки» з посиланням на дані Державної митної служби України.
Цитрусові ящики вміщають 5 кілограмів грибів. За словами грибоводів які їх використовують, минулого сезону вартість одного такого ящика була близько 5 гривень, цього сезону – вартість зросла до 15 гривень за ящик.
Ще одним фактором дефіциту цитрусових ящиків є те, що Туреччина переходить від пластикових ящиків на ящики зі шпону.
Який вихід для грибоводів із даної ситуації? Це можуть бути шоллери або гофроящики.
Багато грибоводів, що постачають гриби в мережі сурмаркетів співпрацюють із виробником пластмасових ящиків шоллерів , компанією Nateco. Дана компанія в свою чергу співпрацює із мережами супермаркетів, тобто виходить закритий цикл. Діє певна система оренди ящиків — грибовиробники беруть тару у компанії Nateco, з цього моменту їм починає нараховуватись оренда за ящики, до моменту, поки вони не здадуть гриби в ящиках на супермаркети, тоді оренда припиняється нараховуватись. Торгові мережі приймають гриби у ящиках та повертають тару компанії Nateco.
В компанії Nateco наразі є ящики по 9 кілограмів — шоллери, але є шанс що в майбутньому будуть і ящики по 5 кілограмів. Вони виходять дорожчими на кілограм продукту, а такий ніжний продукт як гриб в більшості своїй є тільки у грибоводів – тому розробити і впровадити такий ящик в продаж не надто рентабельно.
Шоллери можна відвантажувати тільки на супермаркети, тому що від приватних продавців складно буде забрати тару.
“Ми працюємо тільки з мережами супермаретів – і забираємо ящики з РЦ, не з кожного окремого магазина. З оптовиками не працюємо, — розповідає УМДІС Інна Федоренко з компанії Nateco. — Однак в нас є така услуга коли грибоводи можуть взяти в оренду наші ящики і самі їх нам повернути. Тобто ви берете ящики – відгружаєте в них клієнту, наприклад, оптовику – і далі він вам їх повертає. Коли ящики вам не потрібні – завозити до нас. Найменший строк оренди – 30 днів”.
На запитання чи можуть в компанії налагодити співпрацю наприклад з мережею ресторанів на запит грибовода в компанії відповідають що скоріше за все ні бо працюють тільки з мережами супермаркетів. Однак Інна радить: якщо грибоводи мають специфічний запит – наприклад, працюють з невеликою місцевою мережею супермаркетів – можна пробувати звертатися до Nateco щоб компанія налагодила з нею співпрацю. Наприклад, компанія почала співпрацювати з невеликою харківською мережею супермаркетів, а також нещодавно з невеликою львівською мережею магазинів Альянс Маркет.
За словами Інни грибоводи у неї беруть ящики вимірами 60*40*17. Також є ящики 40*30*16. Найближчим часом планують ввести ящики 60*40*11 – для м’яких товарів типу хурми які не кладуть один на один.
Іншим вірогідним вирішенням можуть стати гофроящики. Вони знайомі грибоводам од давна. Однак якщо говорити про такі ящики в контексті розсипного гриба – існує дві складності. Перша – від грибів ящик може розм’якнути – наприклад, в холодильнику. Якщо так станеться він завалиться а гриби можуть висипатися.
Друга – для охолодження грибів в ящику має бути перфорація. Без неї невакуумним холодильником (а в Україні на скільки нам відомо всі холодильники у грибоводів – невакуумні) гриб буде надзвичайно важко охолодити. А якщо в гофроящику зробити стільки дірок щоб можна було охолодити гриб – ящик вірогідно втратить міцність.
Як цікавинка – на грибній фермі Америки УМДІС показували як охолоджують тільки но зібрані запаковані в лотки і вкриті плівкою гриби в ящиках без перфорації. Там це вважають нормальним – але на фермі є вакуумні холодильники які роблять цей процес можливим.
Очевидно що проблема з цитрусовими ящиками сильно робить дорожчою логістичну складову в собівартості українських грибів. Однак, українські грибоводи знаходять виходи із ситуації, наприклад це можуть бути описані вище можливості.