Грибна ферма Wierzbno – одна з найсучасніших у Польщі. Власники – родина Яхімович. Перший об`єкт батька Пана Мірослава має 30 камер по 540 м2, його почали будувати в 2003, другий дочки Наталі – ще 30 камер по 580м2 — в 2018. Ферма Wierzbno дає роботу близько 200 працівникам. Тут виробляють 25 тон білих печериць на день. Мають 6-тижневий цикл.
Агентство УМДІС з радістю прийняло запрошення від родини Пана Мірослава Яхімовіча побачити ферму і поділитися з грибоводами всього світу своїм досвідом.
Час роботи технолога – з 5-ї до 14-ї години в ті тижні коли грузять «його» камери. І з 9 години в інші тижні.
Бачимо на полицях дуже якісно зав’язані гриби. Говоримо про це – технолог Андрій усміхається. Пан Мірослав говорить:
З першої хвилі тут збирають 18-19 кг/м2. Пан Мірослав розповідає що 33-34 нормально якщо отримуєш з трьох. Буває що збирають 35-36 кг/м2, а якщо клієнт не проти підтягнутих грибів і довгих ніжок – то і 38%. За словами Пана Мірослава – в Польші 33 кг/м2 — це грань рентабельності грибного бізнеса.
Модерність
В Польщі, як і в усій Європі, в цьому році сильно виросли кошти виробництва. Ціни палива, електрики збільшилися, витісняючи з ринку неефективні та часто невеликі господарства. Але великим фермам теж важко справлятися з цінами на енергоресурси та інші видатки.
Родина Яхімовичів має проеколологічну ферма – дбати про навколишнє середовище було давнім і самостійним рішенням власників. Так переймаються про природу і ресурси далеко не на кожній європейській фермі. Але навіть такій сучасній фермі триматися при збільшених коштах не просто.
Багато грибних ферм Польщі мають котельні, і здалеку видно дим. Тут вугіллям не гріють. Мають для цього теплові насоси. Перші насоси встановили в 2003 році – коли про такі рішення ще мало кому було відомо. В 2012 та 13 роках перенесли досвід і зробили насоси вже на другому об’єкті. Система охолодження – оборотна. Газ потрібен тільки для пропарки.Однак передбачити усе – неможливо. Пан Мірослав розповідає:



Кожна кімната має свої лічильники води і електрики – виходить по 50-80 злотих на особу, що для польських реалій дуже мало – за рахунок екологічності всього проекту. Маючи лічильник води та електрики — люди не зоставляють світло і воду коли йдуть працювати.


Коли входимо до одного з номерів помічаємо на вікнах – білі жалюзі. Чисті, як нові.

- Пане Мірославе, як Ви потрапили в грибівництво?
- Випадково. Хоча з агарним бізнесом був трохи пов’язаний. За професією я електронік. Після університету пішов працювати до великої корпорація яка виробляла магнітофони. Потім армія – тоді була обов’язкова в Польщі. Батька тоді вже не стало і родинним господарством займався дідусь, мав 80 років, — розповідає Пан Мірослав поки стоїмо біля входу на ферму і годуємо велику красиву рибу в басейні.


- Часто проріджування у нас взагалі не потрібно: технолог правильно робить зав’язування. При необхідності робимо проріджування, видаляємо надлишково зав’язані гриби. Звичайно не люблять це робити – коли роблять проріджування технолог ховається. Але вони закріплені за полицями. За рахунок цього розуміють що готують своє місце праці щоб завтра заробити на ньому гроші.
- Це не продукція цегли – коли маєш рецептуру і завжди все іде однаково. Тут все залежить від компосту, покрівельного ґрунту, клімату – тому у нас працюють кращі професіонали які вміють аналізувати ситуацію на полиці. Пробуємо робити щоб завжди було оптимально, — говорить власник ферми.
- А ще вигадав функцію «камерної» дівчини – фактично це не робота, а соціальне навантаження для однієї зі збиральниць в бригаді кожної камери. Відповідає за клімат в групі. Веде зошит в якому записує яка дівчина відповідає за які полиці. Робить ротацію щоб якщо в одній камері збирала зверху – в іншій збиратиме на нижній полиці. Але це не бригадир – бригадир є окремо і на кілька камер. Ввів цю систему щоб в разі проблеми до мене приходило по одній збиральниці від кожної групи – не всі по черзі.
- А яка її мотивація, — питаємо Пана Мірослава.
- Додаткові виплати на відпустку у нас рахують в кінці року, а не влітку як на багатьох підприємствах. Чому? Бо раніше було так, що перед Різдвом найкраще би щоб сам позбирав гриби бо всі хотіли додому, «хворіли». Тому цю додаткову виплату у нас на фермі перенесли на кінець року – після Нового року. Тоді збиральниці хочуть ще допрацювати перед Святами щоб отримати більше. І о тоді – коли видаємо цю щорічну виплату — цій дівчині платимо подвійну ставку. Така її мотивація.
- Найбільший експортний клієнт – Великобританія. Але не кожен експортний гриб – це гриб який потрапляє на експорт. Експортний гриб – це той, який зібраний найвищої якості і збиральниця за нього отримує найвищу ставку. Далі гриб А-Б – трохи підтягнутий. Це гриб експортний, але який спромоглися зібрали на три години пізніше. Отримує за нього менше. Гриб зібраний наступного дня – це вже погано і збиральниця отримує тільки 50%. Політика винагороди була організована таким чином, щоб більший дохід компанії перетворювався на більший заробіток збирачів.


- Від початку роботи ферми продажами завідує мій брат, — каже Пан Мірослав. – Він є певен що нічого не можна викидати. Якщо потрібно продати якийсь залишок – воліє продати його за 1 злотий за кілограм, аніж вивезти на поле. Говорить: своєї праці не змарнуєш. Тому за 40 років нічого не викинули, все продали.
- В один голос сказали: якщо маєш забагато грошей – можеш заплатити за Fancom. А нам – без різниці, — пригадує Пан Мірослав. – Хоча, з перспективи часу бачу що LAB—El вимагає більшої опіки, треба частіше робити сервіс і калібрувати датчики. Але технологи вважають що LAB—El простіший, а Fancom має стільки функцій що потрібно тільки технологам-експериментаторам.

- Від першого червня рахуємо кожен метр газу та кіловат електрики, — говорить співвласник грибної ферми Wierzbno.

- Два роки тому пішли цінові стрибки, проблеми на ринку, пандемія – вирішили міняти газ LPG пропан-бутан на LNG знижений природний. Знаєте що? Зараз LPG в Польщі коштує коло 3 злотих, a LNG коло 8 злотих. Дійшло до того що за електрику цілого об’єкту платимо стільки скільки за газ якого застосовуємо дуже мало – бо маємо теплові насоси. Працюємо на підписаній умові з гільдою в Роттердамі. Коли приймали рішення щодо газу – коштував 90 грошей – за два роки подорожчав до 8 злотих.

- Сонце світить не цілий рік – тому літом зазвичай маємо більше власної електрики. Хоча і потреби літом вищі — зараз в червні енергії може не вистачати. Наприклад тут, як бачимо в системі, одного з днів травня випродукували 2,24 MWh. Але нам не дають права продавати електроенергію віддаючи її до мережі – тому тут же бачимо рядок «втрачена електроенергія». З цих 2,24 MWh того дня об’єкт моєї дочки Наталі втратив 520 MWh, а мій об’єкт – 275 MWh. Бо в травні було прохолодно і не потребували багато енергії на охолодження. Це дурня — бо сусід спалює вугілля – а я маю електроенергію, викидаю, але не маю права її йому продати.




- Хотів щоб повстав не звичайний гуртожиток — а готель. Зробити рекламу грибної ферми і грибної індустрії. Наприклад, кожен номер в готелі має свою терасу, — показує Пан Мірослав, коли входимо до гуртожитку.
- Заходьте, приєднуйтесь – ми з Вітою і Танею на терасі якраз їмо Рафаело, горішки і п’ємо вино. Цей Пан для нас все зробив щоб ми змогли добре заробити і добре відпочивати, — запрошує нас українською збиральниця Віка коли бачить як ідемо коридором із власником ферми.
- Це важливо бо тоді мешканці теж хочуть економити воду і еклектику так як і ми, — говорить Пан Мірослав. — На виробництві, наприклад, маємо кухара який готує обіди, супи. Ставимо в термосах на кухні – працівники можуть собі придбати обід на роботі – теплий і корисний. Але це не за дармо.



- У нас люди дбають як про своє, — сміється Пан Мірослав. — Бо ми про них дбаємо. Приїхали американці, власники ферми з Америки. Були шоковані. «Що це?» – питають. Кажу: це звичайних готель для працівників в Польщі. Наша ферма – в 70 кілометрів від нас – центр Варшави. Якби не дбали про працівників – залишилися би самі.
- Такий мій «рецепт успіху», — говорить Пан Мірослав.
- Моя дружина – майстер спорту, перемагає в конкурсах. І технолог Артур так само.
- Але це ваш кубок, Пане Мірославе, — кажу.
- Якщо в мене дружина майстер спорту то повинен принаймні робити вигляд що щось роблю.
- Але це кубок за перше місце.
- Так, часами мені вдається, — скромно усміхається Мірослав Яхімович.

Улучшите процессы выращивания и сбора грибов с помощью наших консультаций и обучения. Мы готовы вам помочь!
Свяжитесь с нами через нашу официальную страницу UMDIS на Facebook.
Мы можем рассказать о вашей ферме или опубликовать информацию о грибной индустрии в вашем регионе. Напишите нам!
Advertisement