Tym razem 75. Doroczna Konferencja Pieczarkarzy Niemieckich, zorganizowana przez Bund Deutscher Champignon- und Kulturpilzanbauer e.V. (BDC) odbyła się w Heilbronn w Niemczech w dniach 28-30 września 2023 r. Konferencja składała się ze spotkania niemieckiego stowarzyszenia, konferencji w dniu 29 września oraz wizyty na farmę Pilzland.
- Na początku była to po prostu niemiecka konferencja grzybowa – ale staje się coraz bardziej międzynarodowa – wyjaśnia UMDIS dr Torben Kruse, dyrektor generalny Pilzland i jeden z organizatorów.
I to widać wyraźnie – wchodząc na halę od razu widać dostawców i pieczarkarzy z Holandii, a także ludzi z Polski. Według rejestracji wzięło udział aż 150 uczestników.Organizatorzy byli znakomici w wyborze i poruszaniu większości aktualnych – palących i gorących – tematów dla branży pieczarkowej. Ogólna sytuacja na rynku pieczarek w Niemczech (raporty przedstawiono wyłącznie dla społeczeństwa niemieckiego) – marketing i sprzedaż – okrywa – zbiór. Prawdopodobnie w raportach nie poruszono tyłko zakazu prochlorazu, prawdopodobnie dlatego, że w Niemczech odsetek produkcji ekologicznej jest wystarczająco wysoki – zatem wyzwanie polegające na zakazie niektórych substancji chemicznych nie jest „nieznanym koszmarem”.
Według prelegentów produkcja pieczarek w Niemczech w 2021 roku wyniosła 90,050 ton grzybów, z czego 85,000 ton stanowią pieczarki. Jak przekazały UMDIS niemieckie pieczarkarnie – produkcja wzrosła w latach 2022-2023 wraz z dalszym rozwojem dużych pieczarkarnie. W Niemczech funkcjonuje obecnie znacznie mniej niż 100 pieczarkarni – niektóre z nich są bardzo duże, inne małe – jak wszędzie w Europie. Godna uwagi tendencja – Niemcy uprawiają i spożywają dużo pieczarek brązowych: baby bella i portabella.
Teraz w Europie GEPC (The European Mushroom Growers Promo Group) rozpoczyna współfinansowaną przez UE kampanię promocyjną o wartości 5 milionów euro „Europejskie pieczarki, ukryty skarb” – dlatego pierwsza otwarta prezentacja na Konferencji poświęcona była promocji. Prezentację przeprowadził Michael Legrand z holdingu medialnego Grünes. Pokazano nowy film promocyjny grzybów „Zdrowe Grzyby”.
Według holdingu medialnego Grünes – zintegrowana komunikacja branży pieczarkarskiej z konsumentami powinna składać się z elementów: strony internetowej www.gesund-pilze.de jako głównego źródła i narzędzia, materiałów reklamowych, prasy, mediów społecznościowych i influencerów, filmów reklamowych, wydarzeń i programów szkolnych. A skoro mowa o promocji w mediach społecznościowych – dla niemieckiego społeczeństwa za najbardziej odpowiednie kanały uznano Facebook, Instagram i Pinterest.
Kluczowe koncepcje, które producenci grzybów mogą wykorzystać w celu zwiększenia sprzedaży i świadomości konsumentów na temat grzybów uprawnych, to: „superbohaterowie – źródło białka, witamin i minerałów”; „sąsiedzi – zrównoważony rozwój regionalny”; „wieloletni ulubieńcy – mnóstwo odmian grzybów”; „pyszni – o wyjątkowym aromacie dla każdego smakosza”; „super żywność – zapobieganie chorobom”.
Kolejnym tematem proponowanym uczestnikom była okrywa. Zaprezentowała ją Natalie Rangno z Mykolabor Dresden w Institut fur Holztechnologie Dresden – naukowiec, który opiekuje się projektem nowoczesnej okrywy bez torfu. Projekt ten jest już opracowywany od dwóch lat. Projekt jest zaplanowany na trzy lata – ostateczne wyniki zostaną zaprezentowane za rok – prawdopodobnie w lipcu 2024 r.
- Jesteśmy naukowcami, którzy jako pierwsi na świecie udowodnili, że grzyby można uprawiać bez torfu. Projekt badawczy finansowany jest przez rząd niemiecki. Tutaj producenci grzybów importują okrywę z Holandii i Polski – nie mają własnej receptury. Teraz zrobiliśmy test – kiedy zmieszaliśmy 50% zwykłej okrywy z 50% naszej bez torfu i przekazaliśmy ją do testów pięciu pieczarkarniom – 3 z nich uzyskały lepsze plony na tej mieszanej okrywie. Głównymi składnikami naszej okrywy są kompost i drewno – mówi UMDIS Natalie Rangno, obiecując wprowadzenie przepisu za rok z pokazaniem wszystkich użytych składników.
Mówiąc od strony naszej branży – dla producentów pieczarek naprawdę ważna jest nie tylko możliwość zamiany torfu – ale posiadanie tej nowej okrywy właściwości co dadzą nie mniejszą liczbę zawiązków, dobry plon i zdolność do zatrzymywania wody. Oczywiście torf można zastąpić – jednak władze każdego kraju, a także UE, które finansują takie programy, powinny mieć świadomość, że nie mogą zmuszać producentów grzybów do jakichkolwiek szybkich zmian – dając czas na przyzwyczajenie się do uprawy w na nowej okrywie.
- Nigdy nie zakażemy czegoś, nie pomagając w znalezieniu alternatywy. Dlatego finansujemy i utrzymujemy takie projekty badawcze, aby znaleźć alternatywy dla okrywy dla pieczarke w Niemczech” – komentuje UMDIS dr Thomas Schmidt z niemieckiego ministerstwa.
Zbiór, zbiór… zbiór
Po obiedzie rozpoczęła się część całkowicie poświęcona zbioru. Organizatorom udało się zaprosić z prezentacjami pięć najważniejszych firm oferujących rozwiązania do zbioru pieczarek – kanadyjska Mycionics ze swoim robotem-ręką do zbioru, holenderska Christiaens z drawer system i uchylnymi półkami, irlandska Axis z konwejerom i taśmami, belgijska TLT-Automation z uchylnymi półkami i holenderska GTL-Europe z uchylnymi półkami. Co ciekawe – regały uchylne firmy Christiaens i TLT-Automation VS firmy GTL-Europe znacznie różnią się sposobem poruszania się itp. Ponieważ wszyscy dostawcy są otwarci na pokazanie swoich rozwiązań na pieczarkarniach – każdy może wybrać to, co mu się bardziej podoba. Nawiasem mówiąc, Mycionics zaprezentuje swojego robota w listopadzie, a swój pierwszy robot dla drawer system zainstaluje już wkrótce w 2024 r. – wyjaśnił UMDIS Michael Curry, dyrektor generalny tej firmy.
30 września się odbywała wizyta na nową farmę Pilzland – która niedawno została zbudowana według nowoczesnego systemu przez Limbracco Intermational i GTL-Europe. Pieczarkarnia zlokalizowana jest w Schwaigern, składa się z 4 pomieszczeń do uprawy i 4 pomieszczeń do zbioru – procesy te są rozdzielone. Daje to większą higienę, większą ochronę przed chorobami, a także możliwość zmniejszenia odległości pomiędzy górną półką a sufitem w pomieszczeniu uprawowym – jest ona podobna do odległość między innymi półkami – dzięki czemu powietrze przepływa tak samo, a proces uprawy przebiega jednocześnie na górnej i innych półkach. Powierzchnia regałów hali to 1100m2. Pieczarkarnia wyposażona jest w regały uchylne GTL-Europe z pasami.
- Zbieracze zbierają około 120 kilogramów na godzinę – czyli dość dużo. Robią blisko 50 zbierań na minutę. Właściwie zaletą uchylnych półek była ta, o której wczoraj opowiadała farma Deckers. Mają uchylne półki już od trzech lat – a ich zbieracze mogą pracować 8 godzin bez zmęczenia i utraty szybkości. Zebraliśmy wyliczenia od klientów – co najmniej ponad dwukrotnie zwiększyliśmy prędkość zbioru na pieczarkarniach, w których wdrożyliśmy półki uchylne, – opowiada Johan Houben z GTL-Europe oprowadzając UMDIS po pieczarkarnie Pilzland.
Według Johana Houbena – w różnych krajach działa już 14 pieczarkarnie GRL-Europe z uchylnymi półkami.
- A po zebraniu grzyby są wysyłane do klimatyzowanego korytarza na pierwszym piętrze, gdzie znajdują się pakownie Limbraco, – wyjaśnia UMDIS Frank Lemmen z Limbraco Intermational. — Tutaj korzonki są automatycznie przycinane do odpowiedniej długości, a tacki są automatycznie napełniane do odpowiedniej wagi. Stosują się także szybkie lodówki — wakuumowe.
System wyładunku zużytego kompostu (champostu) jest tu inny – jest on wyrzucany przez żaluzję w podłodze na drugim piętrze (lub pierwszym w przypadku Niemców, którzy zaczynają liczyć od zera) i wyładowywany systemem przenośników Limbraco/GTL w betonowy tunel.
- Myślę, że zbiór jest obecnie największym problemem pieczarkarni w Niemczech, – mówi agencji UMDIS Eric van Asselt, dyrektor generalny CNC. – Przyszłością branży jest automatyzacja i mniej pracy. Ale mianowicie – bez utraty jakości grzybów. Wierzę, że większość grzybów na świeży rynek będzie zbierana przez roboty za nie więcej niż 5-7 lat.
To bardzo optymistyczna prognoza, której chcemy zaufać. Dostawcy takich nowoczesnych rozwiązań w zakresie zbioru, którzy znają obecnie zapotrzebowanie – nie są tak pewni żeby podawać jakiekolwiek bezpośrednie lata – czy mówią o nieco dłuższym okresie. Koszty budowy tak nowoczesnej pieczarkarni są dość wysokie nawet dla niemieckich dużych sieci pieczarkarnie. Pilzland to ogromna firma produkująca pieczarki, posiadająca kilku pieczarkarnie w Niemczech – ale na tę nowoczesną inwestycję otrzymała wsparcie rządowe. Pieczarkarnia znajduje się w strefie ekonomicznej, budowa farmy była sponsorowana przez rząd, ponieważ jest to innowacyjne rozwiązanie. Pieczarkarnia zlokalizowana jest obok wytwórni biogazu. Był to jeden z wymogów lokalizacji tej pieczarkarni. Następnym krokiem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Wszystko po to, aby zapewnić optymalny klimat do uprawy w sposób przyjazny dla środowiska – czego wymaga natura, przyszłość i oczywiście Unia Europejska.Want to have the article about your company or farm published here? — You can do this!
UMDIS Mushroom Agency publishes articles in English, Polish and Russian, reaching European mushroom producers as well as lots of American and Australian mushroom growers. Welcome to cooperation — inna.ustilovskaja@gmail.com.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JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjI1NjAlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjIzMTUlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGdFVLcXhBa1k0dzQlMjIlMjB0aXRsZSUzRCUyMllvdVR1YmUlMjB2aWRlbyUyMHBsYXllciUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMGFsbG93JTNEJTIyYWNjZWxlcm9tZXRlciUzQiUyMGF1dG9wbGF5JTNCJTIwY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlJTNCJTIwZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhJTNCJTIwZ3lyb3Njb3BlJTNCJTIwcGljdHVyZS1pbi1waWN0dXJlJTNCJTIwd2ViLXNoYXJlJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNFWant to have the article about your company or farm published here? — You can do this!
UMDIS Mushroom Agency publishes articles in English, Polish and Russian, reaching European mushroom producers as well as lots of American and Australian mushroom growers. Welcome to cooperation — inna.ustilovskaja@gmail.com.