Різке збільшення собівартості вирощування печериці змушує фермерів-виробників підіймати ціни. За рік активної фази війни собівартість вирощування збільшилась чи не вдвічі, і щоб залишитись у бізнесі, фермери вимушені продавати свою продукцію дорожче.«За рік збільшилися витрати буквально на всі компоненти виробництва, і актуальна мінімальна ціна печериці з підприємства – 80-85 грн/кг, щоб зберегти мінімально прийнятну маржу», каже Євген Аврамук, власник ферми в Одеській області, — «і це не включаючи витрати на збут, такі як тара, доставка, маркетингові бонуси мережам та інше».
За останні 12 місяці заробітні платні, по словах Євгена, виросли на 30-60%, і незважаючи на таке підвищення ставок ЗП, зовсім не просто знайти необхідну кількість працівників.
Тверде паливо подвоїлося в ціні.
Доставка компосту, покрівельної суміші, інших матеріалів виросла в ціні на 100-200%. Так, наводить приклад Євген, якщо до лютого 2022 доставка фути компосту від найближчого до нього постачальника обходилася у 7000 грн, то сьогоднішня ціна – 17000 грн.
Там де компанія використовує власний транспорт, значно виросли витрати на пальне – вдвічі.
Самі компост і покрівельна суміш подорожчали приблизно на 30%.
І ще два нестандартних фактори суттєво б’ють по економіці – багато місяців компанія була змушена працювати значну частину доби, іноді по 16 годин за 24-х, на генераторах, що було значно дорожче.
І також пов’язані зокрема з електрикою складнощі – як на власному підприємстві, так і на підприємствах- постачальниках, складнощі з комплектацією персоналу, мали результатом відчутне зменшення середньої врожайності на підприємстві, що також сильно підвищило собівартість.