fbpx
Поиск

Global mushroom news and trainings worldwide

Global mushroom news and trainings

Чому існує багато штамів та як вони з*явились. Коротка історія комерційного міцелію

ПАРТНЕРЫ UMDIS

This post is also available in: Английский Русский

Більшість із нас у грибному бізнесі звикли, що міцелій просто існує. Грибне Інформаційне Агентство УМДІС звернулося до Нікодема Саксона з проханням поділитися історією – як були створені різні штами та як з’явилися постачальники міцелію.

«Той факт, що можна копіювати штами грибів без дотримання прав їх творців, багато років перешкоджав виведенню нових штамів грибів. У попередні роки було зроблено низку безуспішних спробів захистити права власності на нові штами. Тільки Amycel впорався із завданням захисту своїх оригінальних штамів. В основному це стосується штаму Heilroom brown — з досить великим ефектом. Роботи з розробки штамів проводилися у Франції компанією Euromycel E-58 Premium і в Польщі компанією Spyra F 1 GP. В останньому випадку метою селекційної роботи є отримання штаму, який дає найкращий урожай на субстраті, виробленому в Польщі; солома і курячий послід.

Серйозною перешкодою у виведенні нових штамів є відмова від можливості отримання їх за допомогою генної інженерії як продукту, неприйнятного для споживання людиною. На мій погляд, це обмеження може зникнути і можна буде створити абсолютно новий штам грибів як промислову сировину для виробництва сировини для утилітарних продуктів. Це потенційно ймовірний ефект покупки Labmert компанією Ecovative. Як наслідок, це може призвести до появи на ринку нових сортів культивованих грибів.Для молодого і середнього покоління грибників міцелій і штами, які використовуються при його вирощуванні, є чимось природнім і доступним. Але цей стан, вирощування гетерозисних порід, а також зерна та штучних носіїв міцелію для розмноження в компост є наслідками змін, що відбулися за останні 40 років.Коротка історія комерційного міцелію

Advertisement

Для молодого і середнього покоління грибників міцелій і штами, які використовуються при його вирощуванні, є чимось природнім і доступним. Але цей стан, вирощування гетерозисних порід, а також зерна та штучних носіїв міцелію для розмноження в компост є наслідками змін, що відбулися за останні 40 років.

Промисловий міцелій – це специфічний компонент технології вирощування грибів. Є джерелом міцелію грибів. Він визначає хід вирощування, головним чином швидкість зав’язування та чутливість до якості компосту. Він впливає на врожайність, зовнішній вигляд і якість плодових тіл, поведінку під час вирощування. Саме тому так багато уваги приділяється підбору штаму і виробника міцелію. Він має давні традиції та пов’язаний з компаніями, що виробляють міцелій.

Виробництво товарного міцелію було розпочато грибними фермами спочатку для власних потреб, а потім розвинулося як самостійний вид діяльності. Найкращими прикладами є такі американські компанії як Amycel, Lambert і Sylvan. У минулому мати власний штам з характеристиками, очікуваними на ринку, наприклад, давати вищі врожаї, кращу якість, було одним із важливих елементів конкурентної боротьби на ринку грибів. В Європі грибівництво почало свій розвиток у Франції. Там основними виробниками міцелію були Соміцел і Ле Ліон.

Виробництво комерційного міцелію включатиме кілька видів діяльності, які відбуваються в процесі:

  1. Виведення нових порід. Це комплекс заходів, заснованих на відборі та схрещуванні, які використовуються для пошуку міцелію з очікуваними характеристиками. Спочатку розведення привело до створення стабільних штамів. Проривну роль у селекції зіграли Голландська дослідна станція грибів і Г. Фрітше (1980), які використали ефект гетерозису; коли штам, отриманий шляхом схрещування двох батьківських пар, перевершує батьків. Сьогодні практично всі штами є гібридними. Пропозиція штамів на ринку є не тільки результатом нашої власної селекційної роботи, але також може виходити з придбання ліцензії. Іноді нові штами захищаються патентом.
  2. Консервативне розведення (підтримка генетично закріплених характеристик даної породи) та підготовка матеріалу для виробництва товарного міцелію. Культивований грибний міцелій повинен мати характеристики відтворення. Проблема гриба полягає в тому, що міцелій може змінювати свої характеристики під час розмноження. Вихідною точкою для виробництва товарного міцелію є міцелій, що зберігається у власному банку сортів і штамів, з якого створюється материнський міцелій, який повинен бути перевірений на постійність характеристик. Після тестів материнський міцелій розмножується кілька разів і кожне розмноження називається лінією. Таке розмноження виконується до 10 разів і позначається як послідовні лінії. Чим більше послідовних ліній розмножується, тим більший ризик виродження плодових тіл і втрати сили; швидкість росту міцелію в компості. Міцелій, який вводиться на комерційний носій міцелію, може бути твердим, фрагмент гіфи або рідина.
  3. Виробництво товарного міцелію. Товарний міцелій має форму гранул для полегшення посіву, а матеріалом є зерна злаків; міцеліальний гранульований або синтетичний матеріал; синтетичний міцелій. Підбираються носії різного діаметру.

Спочатку зернистий міцелій виробляли на великих зернах, тому що міцелій в них виживав при підвищеному вмісті аміаку в компості під час посіву. Також виробляється на дрібних зернах, таких як пшоно, оскільки в сучасних компостах немає такої загрози, а дрібне зерно означає більше вихідних точок для заростання субстрату. Чим швидше розростання, тим потенційно вищі врожаї та більша стійкість до конкурентних грибів. В даний час вибір зернистості залежить скоріше від просування. Процес виробництва здійснюється в наступні етапи; варіння зерна, охолодження, наповнення тари; наразі лише пластикові пакети зі спеціальним дизайном; з фільтром і пастеризація. Після охолодження міцелій посівають у стерильних умовах і носій заростає на полицях. Sylvan розробив метод прищеплення рідкого міцелію та пристрій для змішування з носієм. Після того, як носій переросте, товарний міцелій два тижні витримують у холодильній камері, а потім пакети відбирають і пакують у картонні коробки.

Синтетичний міцелій призначений для прискорення розростання субстрату на 1-2 дні.

Історія походження та використання комерційного міцелію має свої досягнення, розкидані в часі;

  1. Міцелій на зернах злаків. Спочатку носієм міцелію було стерилізоване середовище II фази. Відростання відбувалося в циліндрах, з яких виривали частини розміром з волоський горіх і висаджували їх у певній щільності на субстрат. У 1931 році була розроблена технологія виробництва гранульованого міцелію, а удобрювальний міцелій поступово відійшов у минуле і сьогодні більше не виробляється.
  2. Розведення гібридних штамів. Початок селекції міцелію грибів був заснований на расах які були здатні до розмноження в природних умовах, і мали спільне походження і спільні характеристики, важливі для того аби відрізнити її від інших організмів цього виду. Коли гібридні штами були виведені доктором Г. Фрітце в 1980-х роках в Нідерландах в Грибній Експериментальній станції в Хорсті, культивування здатних до розмноження в природі порід білих печериць зникло за короткий проміжок часу, а коричневих печериць відступ від усталених порід почався за кілька років. Селекційна робота привела до створення двох гібридних сортів, позначених як Horst U3, міцелій з невеликими плодовими тілами, який легко завязати та з відносно низькими вимогами, та Horst U-1, який важко зв’язувати, з великими плодовими тілами, але з високими вимогами до компосту і підтримки мікроклімату.

Наступним кроком було виведення проміжних штамів шляхом схрещування вищезгаданих штамів, які називаються U-2. Це міцелій із плодовими тілами середнього розміру, відносно легко зв’язується і з не дуже якісними компостами, але вимагає ефективного контролю мікроклімату для забезпечення росту зав’язків. Штами з групи U-3 Somycell 516 були основою успіху польського грибівництва в 1990-х роках. Це був найкращий штам для дрібних плодових тіл для переробки. Штами з групи U-1 в даний час не продаються і не культивуються. В даний час основою для вирощування грибів проміжних порід є штам Hauser А-15. Після покупки цього виробника вона називається Sylvan A-15. Це перший штам, вирощений у великих масштабах для свіжого ринку в Польщі. В даний час вирощуються в основному проміжні штами, ближчі до U-1, з меншим спонтанним зав’язуванням і кращою якістю плодоношення. На ринку з економічною часткою представлені наступні штами: Sylvan 737, Euromycel E-58, Spyra F1, Amycel TRIPLEX X, Italspawn F-599 і Kanmycel 55, а штами типу A-15 — Sylvan A-15 і Kanmycel 53 та інші. Найновіший штам, найближчий до U-1, який впроваджується, це Exxcalibur Amycel. Має кращу якість плодових тіл і менше спонтанного зав’язування. Надмірне зв’язування все ще є проблемою для багатьох виробників грибів. Це включає в себе ручне проріжування невеликих плодових тіл під час першої хвилі, щоб очікувана кількість плодових тіл розтягнулася з часом, створила покоління.

Amycel Heirloom сьогодні домінує серед коричневих щтамів. Поява цього штаму призвела до зникнення культивування усталених штамів і появи гібридних штамів в інших виробників міцелію.

  1. Нові форми носія, такі як рідкий міцелій та міцелій на синтетичному носії для прискорення проростання компосту. Комерційний міцелій у рідкому вигляді не виправдав очікувань практики і не використовується. З іншого боку, міцелій на синтетичних носіях називають швидкісним міцелієм; швидкісний міцелій з’явився на вимогу для кращого заростання компосту в заростальних тунелях. Міцелій на цьому середовищі починає рости відразу після посіву. Передбачається, що це дозволить компосту рости швидше на 1-2 дні; краще використання тунелів і довше заростання вищі врожаї; врожайність залежить від маси міцелію. Другий аргумент для використання такого міцелію – менша схильність субстрату до наявності в ньому зеленої плісняви; ефект конкуренції; грибний міцелій, який швидше запускається і захоплює компост, обмежує або усуває розвиток конкурентних видів зеленої плісняви.

Проблеми міцелію для виробників грибів

  1. Загроза передачі захворювання. Це на даний момент найактуальніша тема, пов’язана з періодичною появою симптомів вірусу MVX і втратами, які є його результатом. У минулому вірусом, що спричиняв збитки, був вірус La France. Однак він належав до іншої групи вірусів і завдавав значних втрат, викликаючи прогресуючі деформації та загибель плодових тіл. Віруси MVX належать до іншої групи вірусів і мають іншу біологію та механізм втрати; побуріння капелюшків і відмирання врожаю. Величина втрат залежить від ступеня вірусної контамінації субстрату та стресу, якому піддається гриб під час культивування. Проте рефлекс списувати всю провину на міцелій залишився.
  2. Дегенерації. Це дві групи поколінь, одна відома як строма; надмірний ріст міцелію, який важко пригнічувати, а по-друге, це вади розвитку плодових тіл, що проявляються у вигляді кластерів; грона винограду або зрощення плодових тіл, відсутність пластинок. Останнім часом таких не бачили.
  1. Порушення врожайності. В останній період з’явився ще один симптом – втрата врожаю. Він з’явився одного разу. Навряд чи це повториться.

Проблеми міцелію не вирішені

  1. Відсутність розведення стійких до хвороб порід. Основною проблемою появи інфекції MVX є генетична схожість порід, які культивуються сьогодні. Усі штами U-2 Intermediate настільки тісно споріднені, що з точки зору генотипу відмінності незначні та стосуються зав’язування і деяких якісних ознак, таких як відсоток сухої речовини. Це ставить весь урожай цих штамів під загрозу втрат від цих вірусів. Серед прикладів інших видів культур, таких як тютюн і томати, виведено стійкі сорти. Чи буде це напрямок селекційної роботи в грибництві, інформації з цього приводу немає.
  2. Немає прогнозу, в якому напрямку слід вести селекцію з огляду на виклики, які ставить розвиток технології вирощування.

— адаптація штамів міцелію до очікуваної роботизації збору врожаю.

Збірка роботами на сьогоднішньому етапі розвитку цієї техніки збирання свідчить про те, що найменший діаметр плодового тіла, яке обробляє маніпулятор, становить 2,5 см. При цьому очікується більш товста шкірка, не сприйнятлива до відбитків на поверхні плодових тіл. Основна проблема полягає в зав’язуванні без необхідності вручну готувати плодові тіла до збирання. Очікується, що штами будуть важче зв’язуватися і мати компактну структуру плодового тіла. Чи Exxcalibur наближає нас до цих очікувань? Технологія вирощування без ручної підготовки полиці вже існує. Це пов’язано з вирощуванням менш спонтанних штамів на висоті покриву 2,5 см.

— необхідність удосконалення використання доброякісного субстрату, створеного за рахунок потенціалу міцелію з групи U-1 великих гібридів. Очікується стандартизація субстрату, що означає можливість вирощування сортів групи U-1. Чи будуть такі штами включені в програму розведення окремих компаній, покаже час.

На закінчення варто запитати себе, чи будемо ми виробляти і споживати сам міцелій? Це можливо тому, що поживні та смакові властивості міцелію в субстраті однакові, як і в плодовому тілі. Що можна було побачити на стенді Lambert Ecovative Spawn and Substrate, оскільки виробництво міцелію для побутових цілей також може бути корисним у його виробництві для споживання в їжу.Ви можете звернутися до Нікодеме Саксона за консультацією по вирощуванню грибів. Він має величезний досвід.

Нікодем Саксон

Tel.: +48 501 241 232
E-mail: n.sakson@wp.pl
www.nikodemsakson.pl

Грибна інформаційна агенція UMDIS надає консультації з питань вирощування та збирання грибів у Європі, організовує ознайомчі поїздки. Також ви можете розмістити рекламу на цьому сайті ЗМІ. За додатковою інформацією звертайтесь: inna.ustilovskaja@gmail.com, +380935690941 (WhatsApp, Viber, Telegram).

Курсы по выращиванию и сбору грибов

от агентства UMDIS

выберите свой
Наши социальные сети
Наши рекламодатели
Publications

Сімейна справа з великим потенціалом: інтерв’ю з Євгеном Саловським

Fungi Farm, located in the Ternopil region, Ukraine, has been one of the leaders in the Ukrainian mushroom cultivation market for over 20 years. Founded in 2005 by Yaroslav Salovskyi, this family business has become a significant player in Ukraine’s

Огляд ринку грибів України за минулий тиждень 13-19 січня

Минулого тижня ціни на шампіньйони з господарства в Київській області знаходились в діапазоні 70-75 грн/кг на білий шампіньйон та 85-90 грн/кг — на королівський. На оптовому ринку «Троєщина» ціна була 80 грн/кг білого шампіньйона, 100-110 грн/кг королівського шампіньйона та 120-130

Что делает сборщика грибов хорошим? Мнение Андрея Гладких

UMDIS Mushroom Agency recently hosted a webinar with Andriy Gladkih— an expert, consultant and trainer in mushroom harvesting and farm organization. With over 20 years of experience in the industry, Andriy shared practical advice for improving mushroom harvesting practices, technology

Огляд ринку грибів України за минулий тиждень 6-12 січня

Минулого тижня ціни на гриби продовжували знижуватись. Ціна в Київській області з господарства на білий шампіньйон була в діапазоні 75-90 грн/кг гриба. На оптовому ринку «Троєщина» торгували по 80-95 грн/кг. Ціна на оптовому ринку «Шувар» у Львівській області була —

Огляд ринку грибів України за минулий тиждень 30 грудня — 5 січня

З початку минулого тижня ціни на гриби почали просідати. Виробники шампіньйонів в Київській області називали ціну з господарств 100-110 грн/кг на початку тижня, та 85-90 грн/кг під кінець тижня. На оптовому ринку «Столичний» ціна була 110-120 грн/кг. На оптовому ринку

Необходимо ли измерять уровень кислорода при компостировании?

Андрей Репин Специалист по компостированию, консультант. Существуют два метода приготовления компоста: аэробный (с участием кислорода) и анаэробный (без кислорода). Анаэробный метод также называется гниением и происходит с помощью гнилостных бактерий. Этот метод занимает значительное время, иногда более года (особенно для

Поиск по публикациям