Кабмін розробив законопроект про стимулювання притоку інвестицій в чотирьох галузях. Пріоритетними пропонують зробити агропромисловий, машинобудівний сектор, ЖКГ та розвиток транспортної інфраструктури. Підприємства саме цих галузей на наступні п’ять років пропонують звільнити від сплати податку на прибуток. Ще через п’ять років цей бізнес платитиме податок за ставкою 8%. А з 2023-го — повернеться до загальної ставки, яка до того моменту складе 16%. Крім того, передбачають можливість безмитного ввезення обладнання та вексельного розрахунку з ПДВ зі строком погашення 60 днів.
Законопроект передбачає надання пільг у певному напрямку. Так, в житлово-комунальному господарстві підтримку отримають проекти модернізації тепло- та водопостачання, енергозбереження, переробки сміття. У транспортній — будівництво та реконструкція доріг, аеропортів, вокзалів, морських портів. Пільги планують і для виробництва продовольства, дитячого харчування і натуральних оболонок для харчових продуктів. Кожен проект розглядатиме і затверджуватиме Кабмін. Оцінити ініціативу «День» попросив екс-міністра економіки України Віктора Суслова:
— Я б ставив питання про доцільність надання податкових пільг для будь-яких проектів та секторів. Ситуація повторюється: починаючи з 1990-х років, коли іноземним інвесторам давали пільги для оподаткування, нічого, крім великих втрат, для бюджету не вийшло. 20 років експериментів з пільгами виявилися невдалими, бо, як правило, їх використовували для ухилення від оподаткування, а самі пільги завжди лобіювали інтересами великого бізнесу. До того ж Україна — глибоко корумпована. Про це нещодавно говорив і Президент країни. Якщо ж держапарат досить корумпований, а йому доручають вирішувати, яким проектам давати пільги, то тим самим створюють умови для широкого розгулу корупції.
Без сплати хабарів ніхто ніяких пільг за проектами не отримає. Загалом це неправильно — вводити систему галузевих пільг. Треба наслідувати міжнародні стандарти. Вже всі зрозуміли, що українська система оподаткування — одна з найгірших у світі, це підтверджують численні рейтинги. Тому треба визнавати невдало написаний Податковий кодекс і братися за створення нормальної податкової системи, але не з вибірковими стимулами, а однаковими для всіх. Спроби щось розвивати шляхом надання пільг — це чітке визнання несприятливого податкового режиму для іноземних інвестицій в країні.
Слід запам’ятати аксіому: надання пільг інвесторам, не викорінивши корупції, увінчається нульовим ефектом. Влада неправильно розставляє пріоритети. Потрібно поліпшення загального режиму інвестування. Має відбутися лібералізація податкової системи. Звучать розумні ідеї про скорочення об’єму відрахувань на зарплату, але робіть це для всіх. Звучить хороша ідея про перегляд кредитної політики, бо позики під 20% і більше річних роблять економічну діяльність в Україні неконкурентною.
По материалам газеты «День»